Przeskocz do treści

O nas

Klub Kultury „Paleta” jest placówką kulturalno-oświatową, mieszczącą się w zabytkowej rogatce miejskiej przy ul. Wrocławskiej 91. Zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe do skorzystania z naszej oferty zajęć stałych oraz do udziału w imprezach organizowanych przez Klub.

Co posiadamy: profesjonalne pracownie plastyczne, pracownię ceramiczną, muzyczną i ekspozycyjną.

Co oferujemy: zajęcia stałe takie jak warsztaty rysunku, malarstwa, ceramiki oraz rzeźby, naukę gry na pianinie, naukę gry na gitarze, zajęcia dla najmłodszych (umuzykalniające, plastyczne) oraz organizację indywidualnych lub zbiorowych wystaw malarstwa, rysunku, fotografii, wyjazdowe plenery malarskie, zajęcia w okresie ferii zimowych oraz wakacji dla dzieci i młodzieży.

O Klubie…

W połowie 2000 roku, Klub Kultury „Paleta” został przeniesiony do nowej siedziby – po generalnym remoncie – w dawnej rogatce miejskiej, na samym końcu ulicy Wrocławskiej. Jedną z pierwszych osób, które zechciały obejrzeć odnowione, jeszcze pachnące farbą wnętrza, była Pani Zofia, która w tym budynku właśnie przyszła na świat w 1916 roku. Była ona córką kierownika tejże rogatki i tu spędziła lata swojego dzieciństwa i młodości. Na moją prośbę napisała wspomnienia, które stały się pierwszą stronicą kroniki naszego Klubu, będąc symboliczną klamrą łączącą dawne dzieje rogatki z dniem dzisiejszym. Była to jedna z trzynastu rogatek miejskich, w których od 1846 roku (po wcieleniu Krakowa do Austrii) opłacano podatek konsumpcyjny od artykułów sprowadzanych do miasta.
Dla Pani Zofii był to po prostu dom rodzinny, gdzie, jak sama napisała, w pogodne letnie wieczory siadywała z rodziną na ławie słuchając opowieści swojego ojca.

20 czerwca 2000 roku odbyło się uroczyste otwarcie Klubu, które było ukoronowaniem kilkuletnich starań Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” i Rady Dzielnicy V Miasta Krakowa o znalezienie odpowiedniego lokalu i funduszy na jego remont. Po latach funkcjonowania w jednej salce, pomieszczenia w rogatce wydawały się salonami. Mieszkańcy V Dzielnicy Krakowa (Krowodrzy) szybko zaakceptowali nowe miejsce i z radością oddali się tutaj uprawianiu wszelakich sztuk pięknych. Wielu z nich nie rozstaje się z nami od lat, a kolejne pokolenia wiernie uczestniczą w życiu naszego Klubu. Podczas gdy, rodzice i dziadkowie biorą udział w warsztatach w tzw. dużej pracowni, ich dzieci mogą rozwijać swe talenty twórcze w małej pracowni plastycznej, której wystrój i klimat pobudzają dziecięcą fantazję. Pełne tajemnic drewniane szufladki zachęcające do szperania, różnorodne materiały plastyczne, kolorowe włóczki, cekiny w pudełeczkach, piórka w tęczowych barwach, kukiełki na patyczkach, rysunki innych sprawiają, że wyobraźnia zaczyna działać i powstają nowe cuda. Zaglądając do nas innego dnia spotkać można młodzież z grupy „gliniarzy” (warsztaty rzeźby i technik specjalnych) oraz „malarzy” (warsztaty rysunku i malarstwa), entuzjastów koła garncarskiego i ceramiki użytkowej oraz pasjonatów zgłębiających techniki rysunku.

Największą wartością klubu, którą potwierdzają nasi uczestnicy, jest jego niepowtarzalna atmosfera. Klub „Paleta”, usytuowany w cichym miejscu, z dala od wielkomiejskich hałasów, choć zupełnie blisko centrum Krakowa jest miejscem inspiracji, nieustannego pobudzania twórczej wyobraźni, a także oazą spokoju i wypoczynku. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Klub dysponuje szerokim asortymentem wyposażenia ułatwiającego prace malarskie, rzeźbiarskie i ceramiczne.

Nasza oferta programowa skierowana jest do osób w różnym wieku. Są tu warsztaty rysunku, malarstwa, ceramiki oraz rzeźby. Różnorodność realizowanych programów autorskich z zakresu sztuk plastycznych, pozwala na wybór zgodnego z oczekiwaniami profilu zajęć. Muzyka również była i jest tutaj obecna.

Coś z klimatu dawnej rogatki pozostało w tym miejscu. We współczesnym zabieganym świecie mamy dla Was unikalną propozycję – zaproszenie do Klubu Kultury „Paleta”, w którym możecie rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Nasze projekty