o nas

Klub Kultury „Paleta” jest placówką kulturalno-oświatową, mieszczącą się w zabytkowej rogatce miejskiej przy ul. Wrocławskiej 91. Zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe do skorzystania z naszej oferty zajęć stałych oraz do udziału w imprezach organizowanych przez Klub.

Co posiadamy: profesjonalne pracownie plastyczne, pracownię językową, muzyczną i ekspozycyjną.

Co oferujemy: zajęcia stałe takie jak warsztaty rysunku, grafiki warsztatowej, malarstwa, ceramiki oraz rzeźby, naukę gry na pianinie, naukę  gry na gitarze oraz organizację indywidualnych lub zbiorowych wystaw malarstwa, rysunku, fotografii, wyjazdowe plenery malarskie, zajęcia w okresie ferii zimowych oraz wakacji dla dzieci i młodzieży.

O Klubie…

W połowie 2000 roku, Klub Kultury „Paleta” został przeniesiony do nowej siedziby – po generalnym remoncie – w dawnej rogatce miejskiej, na samym końcu ulicy Wrocławskiej. Jedną z pierwszych osób, które zechciały obejrzeć odnowione, jeszcze pachnące farbą wnętrza, była Pani Zofia Sułek, która w tym budynku właśnie przyszła na świat 26 września 1916 roku. Była ona córką kierownika tejże rogatki i tu spędziła lata swojego dzieciństwa i młodości. Na moją prośbę napisała wspomnienia, które stały się pierwszą stronicą kroniki naszego Klubu, będąc symboliczną klamrą łączącą dawne dzieje rogatki z dniem dzisiejszym. Była to jedna z trzynastu rogatek miejskich, w których od 1846 roku (po wcieleniu Krakowa do Austrii) opłacano podatek konsumpcyjny od artykułów sprowadzanych do miasta. Dla Pani Zofii był to po prostu dom rodzinny, gdzie, jak sama napisała, w pogodne letnie wieczory siadywała z rodziną na ławie słuchając opowieści swojego ojca.

20 czerwca 2000 roku odbyło się uroczyste otwarcie Klubu, które było ukoronowaniem kilkuletnich starań Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” i Rady Dzielnicy V Miasta Krakowa o znalezienie odpowiedniego lokalu i funduszy na jego remont. Po latach funkcjonowania w jednej salce pomieszczenia w rogatce wydawały się salonami. Mieszkańcy V Dzielnicy Krakowa (Krowodrzy) szybko zaakceptowali nowe miejsce i z radością oddali się tutaj uprawianiu wszelakich sztuk pięknych. Wielu z nich nie rozstaje się z nami od lat, a kolejne pokolenia wiernie uczestniczą w życiu naszego Klubu. Podczas gdy, rodzice i dziadkowie biorą udział w warsztatach w tzw. dużej pracowni, ich dzieci mogą rozwijać swe talenty twórcze w małej pracowni plastycznej, której wystrój i klimat pobudzają dziecięcą fantazję. Pełne tajemnic drewniane szufladki zachęcające do szperania, różnorodne materiały plastyczne, kolorowe włóczki, cekiny w pudełeczkach, piórka w tęczowych barwach, kukiełki na patyczkach, rysunki innych sprawiają, że wyobraźnia zaczyna działać i powstają nowe cuda. Zaglądając do nas  innego dnia spotkać można młodzież z grupy „gliniarzy” (warsztaty rzeźby i technik specjalnych) oraz „malarzy” (warsztaty rysunku i malarstwa),  entuzjastów koła garncarskiego i ceramiki użytkowej oraz  młodzież gimnazjalną zgłębiającą techniki rysunku i grafiki.

Największą wartością klubu, którą potwierdzają nasi uczestnicy, jest jego niepowtarzalna atmosfera. Klub „Paleta”, usytuowany w cichym miejscu, z dala od wielkomiejskich hałasów, choć zupełnie blisko centrum Krakowa jest miejscem inspiracji, nieustannego pobudzania twórczej wyobraźni, a także oazą spokoju i wypoczynku. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Klub dysponuje szerokim asortymentem wyposażenia ułatwiającego prace malarskie, rzeźbiarskie i ceramiczne.

Nasza oferta programowa skierowana jest do osób w różnym wieku. Są tu warsztaty rysunku, grafiki warsztatowej, malarstwa, ceramiki oraz rzeźby. Różnorodność realizowanych programów autorskich z zakresu sztuk plastycznych, pozwala na wybór zgodnego z oczekiwaniami profilu zajęć. Muzyka również była i jest tutaj obecna.

Coś z klimatu dawnej rogatki pozostało w tym miejscu. We współczesnym zabieganym świecie mamy dla Was unikalną propozycję – zaproszenie do Klubu Kultury „Paleta”, w którym możecie rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

O nas…

Anna Ambroży-Kowalska – kierownik Klubu Kultury „Paleta”, absolwentka Wydziału Sztuki UP w Krakowie, prowadzi pracownie ceramiki, uprawia rzeźbę ceramiczną. Specjalizuję się w dawnych technikach warsztatowych. Autorka programów z zakresu arteterapii dla nauczycieli.Uczestniczka Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych w Zdunach (2010, 2012) i na Ukrainie (2016 ). Jej prace można było zobaczyć m.in. na wystawach zbiorowych  w Opatówku (2008) i wystawie rzeźby ceramicznej w Zakopanem (2009, 2011). Brała  udział w VII edycji FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR, w roku 2014 jak również w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym w Zakopanem w roku 2011 i 2014, gdzie zdobyła wyróżnienia.

Anna Dyga – instruktor Klubu Kultury „Paleta”, prowadzący warsztaty z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki artystycznej, technik kombinowanych i studium postaci. Prowadzi pracownie dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
Absolwentka Pracowni Intermediów i Technik Cyfrowych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Pracowni Litografii na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Za oba dyplomy uzyskała wyróżnienie. Pracuje na pograniczu grafiki, malarstwa, fotografii i instalacji site-specific. Interesuję ją proces; tworzenia, odczuwania, w naturze i w życiu. Zajmuje się również teorią sztuki, edukacją artystyczną i pracą z obszarem rozwoju osobistego. W latach 2010-13 asystentka w Katedrze Grafiki Artystycznej i Rysunku na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Instruktorka autorskich interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych dla dzieci, dorosłych i młodzieży – m.in. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Narodowe w Krakowie i Wadowickie Centrum Kultury. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu zbiorowych m.in. ostatniego V Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni.

Współpracują z nami…

Jacek Korohoda – muzyk i kompozytor, związany z muzyką jazzowa, współpracuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. W Klubie prowadzi lekcje gry na gitarze dla początkujących i zaawansowanych.

Elżbieta Malinowska – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu i organów. Studiowała również w Johannes Gutenberg Universität Mainz w ramach program Erasmus-LLP. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Utworów Organowych Jehana Alaina w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Koncertuje jako solistka i kameralistka. Na stałe związana jest z zespołami muzyki dawnej Antica Cucina, Osteria Barocca oraz Cornu Copiae.

Paulina Stasik – instruktor malarstwa i rysunku. W 2015 obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka. Obecnie doktorantka na tej samej uczelni. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią cyfrową. Mieszka i tworzy w Krakowie. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2014/2015. Laureatka I Nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO 2015 w Częstochowie. Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in. ostatnia w galerii Modem w Debreczynie, Węgry – „XY nowa generacja malarstwa polsko-węgierskiego„ .

Dominika Mikołajec – z wykształcenia plastyk. Ukończyła Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tworzy w dziedzinie ceramiki i malarstwa. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci DIY – zrób to sam, na których wykorzystuje recyklingowe przedmioty.

Emilia Wójcikowska – absolwentka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalnej, studentka Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Napisała pracę licencjacką na temat kształtowania elementarnych zdolności muzycznych dzieci na podstawię metody umuzykalniania dzieci i niemowląt, opracowanej przez Edwina E. Gordona. Wokalistka krakowskiego zespołu „Bynajmniej kwartet”.

Małgorzata Szymkowiak – dyplomowany nauczyciel jogi metodą Sivanandy (certyfikat wydany przez The International Sivananda Yoga Vedanta Centre w Berlinie). Prowadziła zajęcia indywidualne i grupowe w Krakowie (min. w Centrum Jogi Ananda, Klubie Kultury Vademecum, Domie Kultury Podgórze, Centrum Yogi i Ayurwedy), Warszawie – Centrum Praw Kobiet, Indiach – w Ashramie Sivanandy i Francji – zajęcia indywidualne.Pasjonatka filozofii wschodu, miłośnik natury. Współtwórczyni portalu edukacyjnego Nauka to Zabawa – www.naukatozabawa.pl. Więcej informacji na stronie Po prostu Yoga.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.